1.1. Biedrības nosaukums latviešu valodā: “Latvijas kustību slimību biedrība”, turpmāk tekstā saukta “Biedrība”. Biedrības nosaukuma tulkojums angļu valodā „Movement disorder society of Latvia”(MDS).
1.2. Biedrība apvieno dažādu specialitāšu klīnicistus – ārstus, funkcionālos speciālistus (fizioterapeitus, ergoterapeitus, audiologopēdus, tehniskos ortopēdus u.c.), medicīnas māsas u.c. veselības aprūpes speciālistus, zinātniekus, psihologus, sociālos darbiniekus un citus šajā jomā ieinteresētus profesionāļus.
1.3. Tās darbība ir interdisciplināra, iesaistot dažādu nozaru speciālistus: neiroloģijā, ģimenes medicīnā, reimatoloģijā, traumatoloģijā-ortopēdijā, neiroķirurģijā, fizikālās un rehabilitācijas medicīnā, internajā medicīnā, pediatrijā, radioloģijā, ģenētikā u.c. medicīnas specialitātēs.
1.4. Biedrība ir neatkarīga juridiska persona ar savu simboliku, zīmogu, bankas kontu.
1.5. Biedrība darbojas saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem, Biedrības statūtiem un Biedrības normatīvajiem aktiem.
1.6. Biedrība ir tiesīga iestāties citās biedrībās vai to savienībās, kuru darbība un statūti nav pretrunā ar Biedrības statūtiem.
2. Biedrības mērķi, uzdevumi un metodes
2.1. Biedrības mērķi ir:
2.1.1. Veicināt kustību slimību, t.sk., reto slimību, atpazīstamību dažādu specialitāšu ārstu un citu veselības aprūpes speciālistu vidū, kā arī pilnveidot iesaistīto speciālistu zināšanas un praktiskās iemaņas šo slimību diagnostikā, ārstēšanā un rehabilitācijā.
2.1.2. Uzlabot pacientu dzīves kvalitāti, iesaistoties pieejamas un mūsdienīgas diagnostikas, ārstēšanas iespēju un rehabilitācijas veicināšanā Latvijas Republikā.
2.2. Biedrības uzdevumi ir:
2.2.1. Paaugstināt speciālistu zināšanas, izpratni un kvalifikāciju kustību slimību jomā, organizējot zinātniskas un praktiskas konferences, kursus sadarbībā ar profesionālās kvalifikācijas celšanas institūcijām, sabiedriskām organizācijām un citiem sadarbības partneriem.
2.2.2. Organizēt dažādu specialitāšu starpdisciplināru sadarbību kustību slimību jomā starp dažādām struktūrvienībām, sabiedriskām organizācijām Latvijā izglītojošos, praktiskos un zinātniskos nolūkos.
2.2.3. Izstrādāt standartizētus pacientu stāvokļa novērtēšanas un aprūpes algoritmus, ārstēšanas vadlīnijas.
2.2.4. Veicināt reto neiroloģisko kustību slimību (RNS) atpazīstamību, diagnostiku, t.sk., laboratoro, ģenētisko un attēldiagnostisko, vispārēju un specializētu ārstēšanu
2.2.5. Pilnveidot un popularizēt rehabilitācijas programmas pacientiem ar dažādas etioloģijas kustību slimībām un traucējumiem.
2.2.6. Organizēt sarežģītu klīnisko situāciju risinājumus – multidisciplināru pieeju un ekspertu konsultēšanu.
2.2.7. Sadarboties ar Latvijas valsts institūcijām un sabiedriskām organizācijām, lai uzlabotu diagnostikas, ārstēšanas, rehabilitācijas un aprūpes jautājumus kustību slimību pacientiem, kā arī paplašinātu kompensējamo medikamentu, jaunu ārstēšanas metožu un tehnisko palīglīdzekļu pieejamību.
2.2.8. Informēt un izglītot sabiedrību, pacientus un pacientu piederīgos par aktuālām problēmām kustību traucējumu jomā.
2.2.9. Veicināt Universitāšu un augstskolu līdzdalību, vadošo klīniku, medicīnas koledžu, farmaceitisku kompāniju, valsts un labdarības fondu, to finanšu piesaisti šo mērķu realizācijā.
2.2.10. Sadarboties ar citu valstu speciālistiem un starptautiskām biedrībām, veidojot kontaktus, veicinot zinātniskās informācijas un profesionālās pieredzes apmaiņu, zinātnisko darbību.
3. Biedrības darbības termiņš
3.1. Biedrība ir nodibināta uz nenoteiktu laiku.
4. Biedrības struktūrvienības
4.1. Ar biedru sapulces lēmumu var tikt izveidotas Biedrības teritoriālās un citas struktūrvienības.
4.2. Struktūrvienības darbību, tiesības un pienākumus, kā arī attiecības ar Biedrību regulē struktūrvienības nolikums, ko apstiprina Biedrības biedru sapulce.
5. Biedru iestāšanās Biedrībā, izstāšanās un izslēgšana
5.1. Biedrībā var iestāties Latvijā vai ārvalstīs sertificēti ārsti, rezidenti, nesertificēti ārsti, funkcionālie speciālisti, medicīnas māsas, cits medicīnas un ārstniecības personāls, kā arī interesenti, kuri atzīst un ievēro Biedrības statūtus, iesniedzot noteiktas formas rakstisku pieteikumu.
5.2. Pieteikuma formu un tam klāt pievienojamo dokumentu sarakstu nosaka Biedrības valde.
5.3. Lēmumu par biedra uzņemšanu Biedrībā pieņem valde.
5.4. Ja valde noraida pieteicēja lūgumu, pieteicējs nav uzņemts par Biedrības biedru un viņš var iesniegt atkārtotu pieteikumu ne ātrāk kā pēc gada.
5.5. Biedrs var jebkurā laikā izstāties no Biedrības, rakstveidā paziņojot par to valdei.
5.6. Biedru var izslēgt no Biedrības ar valdes lēmumu, ja:
5.6.1. biedrs vairāk kā 24 mēnešus nav nomaksājis biedra naudu;
5.6.2. biedrs nepilda biedru sapulces un valdes lēmumus;
5.6.3. ja Biedrības biedra rīcība ir pretrunā ar statūtiem un medicīnas ētikas principiem.
5.6.4. biedrs veic citu darbību, kas ir pretrunā ar šajos statūtos noteikto.
5.7. Valdei lēmums par biedra izslēgšanu no biedrības un šī lēmuma motivācija jāpaziņo rakstveidā izslēdzamajam biedram piecu dienu laikā no tā pieņemšanas brīža.
5.8. Biedrībai var būt kolektīvie biedri – ārstniecības iestādes, nevalstiskas organizācijas.
5.9. Biedrībā ir Goda biedri.
5.9.1. Par Biedrības Goda biedru var ievēlēt Latvijas Republikas vai ārvalstu speciālistu par nozīmīgu ieguldījumu kustību slimību attīstībā. Goda biedra kandidatūru izvirza Biedrības valde vai divi Biedrības biedri. Goda biedru ievēl biedru sapulcē, izsniedzot noteikta parauga diplomu.
5.9.2. Goda biedriem ir tādas pašas biedru tiesības un pienākumi, izņemot to, ka nav balsstiesību biedru sapulcēs, tie nevar tikt ievēlēti valdē vai revīzijas institūcijā. Goda biedri ir atbrīvoti no iestāšanās maksas un ikgadējās biedra naudas maksas.
5.10. Biedrībai ir atbalstītāji – citu nozaru pārstāvji, kuru zināšanas, darbība var veicināt kustību slimību un traucējumu biedrības attīstību, rast inovatīvus problēmu risinājumus.
5.10.1. Par biedrības atbalstītāju var ievēlēt Latvijas Republikas vai ārvalstu speciālistu ar ieguldījumu biedrības attīstībā. Atbalstītāja kandidatūru izvirza Biedrības valde vai divi Biedrības biedri, to ievēl biedru sapulcē, izsniedzot noteikta parauga diplomu.
5.10.2. Atbalstītājiem ir tādas pašas biedru tiesības un pienākumi, izņemot to, ka nav balsstiesību biedru sapulcēs, tie nevar tikt ievēlēti valdē vai revīzijas institūcijā. Atbalstītāji ir atbrīvoti no iestāšanās maksas un ikgadējās biedra naudas maksas.
5.10.3. Atbalstītāju izslēdz no biedrības, ja nozares eksperti to rekomendē apliecinot, ka šāda atbalstītāja darbība bijusi kaitējoša.
6. Biedru tiesības un pienākumi
6.1. Biedrības biedriem ir šādas tiesības:
6.1.1. piedalīties Biedrības pārvaldē;
6.1.2. saņemt informāciju par Biedrības darbību, tai skaitā iepazīties ar visu Biedrības institūciju protokoliem, lēmumiem un rīkojumiem;
6.1.3. piedalīties visos Biedrības organizētajos pasākumos, iesniegt priekšlikumus par Biedrības darbību un tās uzlabošanu, aizstāvēt savu viedokli;
6.1.4. vērsties Biedrībā pēc profesionālas palīdzības vai padoma.
6.2. Biedrības biedru pienākumi:
6.2.1. ievērot Biedrības statūtus un pildīt biedru sapulces un valdes lēmumus;
6.2.2. maksāt gada biedra naudas maksājumu reizi gadā no 1.janvāra līdz 31. martam;
6.2.3. ar savu aktīvu līdzdarbību atbalstīt Biedrības mērķu un uzdevumu realizēšanu;
6.2.4. nepieļaut rīcību, kas ir pretrunā ar Biedrības Statūtiem vai negatīvi ietekmē Biedrības reputāciju;
6.2.5. sistemātiski paaugstināt profesionālo kvalifikāciju.
7. Biedru nauda
7.1. Biedrības biedri maksā iestāšanās maksu un biedra naudu vienu reizi gadā.
8. Biedru sapulces sasaukšana un lēmumu pieņemšana
8.1. Biedru sapulce ir augstākā Biedrības lēmējinstitūcija.
8.2. Biedru sapulcē ir tiesīgi piedalīties visi Biedrības biedri. Biedri var piedalīties biedru sapulcē tikai personīgi.
8.3. Kārtējā biedru sapulce tiek sasaukta ne retāk kā vienu reizi gadā.
8.4. Ārkārtas biedru sapulce var tikt sasaukta pēc valdes iniciatīvas vai ja to rakstveidā pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa Biedrības biedru, norādot sasaukšanas iemeslu.
8.5. Biedru sapulce tiek sasaukta ne vēlāk kā divas nedēļas pirms sapulces, nosūtot katram biedram rakstisku uzaicinājumu.
8.6. Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vairāk nekā puse no biedriem.
8.7. Ja biedru sapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ, trīs nedēļu laikā tiek sasaukta atkārtota biedru sapulce, kas ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no klātesošo biedru skaita, ar nosacījumu, ka tajā piedalās vismaz divi biedri.
8.8. Biedru sapulces lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā puse no klātesošajiem biedriem. Lēmums par Biedrības darbības izbeigšanu, reorganizāciju un turpināšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā divas trešdaļas no klātesošajiem biedriem.
8.9. Vienīgi biedru sapulce ir tiesīga:
8.9.1. izdarīt grozījumus Biedrības statūtos;
8.9.2. ievēlēt un atsaukt valdi, priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku;
8.9.3. ievēlēt un atsaukt revīzijas komisiju;
8.9.4. lemt par Biedrības turpināšanu, reorganizāciju vai izbeigšanu
8.9.5. noteikt iestāšanās naudas un biedra naudas apmērus;
8.9.6. apstiprināt gada budžetu;
8.10. Biedru sapulces lēmumi notiek aizklāti, ja vien Biedru sapulce nelemj balsot atklāti.
9. Izpildinstitūcija
9.1. Biedrības izpildinstitūcija ir valde. Valde sastāv no pieciem valdes locekļiem: no četriem ārstiem un vienas ārstniecības personas.
9.2. Valdi ievēlē uz pieciem gadiem.
9.3. Valde vada un pārstāv biedrību. Tā pārvalda Biedrības mantu un rīkojas ar tās līdzekļiem.
9.4. Valde ir tiesīga izlemt visus jautājumus, kas nav ekskluzīvās biedru sapulces kompetencē.
9.5. Biedru sapulce no valdes locekļu vidus ievēl valdes priekšsēdētāju, kurš organizē valdes darbību, un priekšsēdētāja vietnieku.
9.6. Valdes priekšsēdētājs:
9.6.1. Valdes priekšsēdētāju ievēlē Biedru sapulce no valdes biedriem.
9.6.2. Atļauta atkārtota ievēlēšana.
9.7. Valdes priekšsēdētāja tiesības un pienākumi:
9.7.1. vada un kontrolē Biedrības darbu;
9.7.2. vada Biedru sapulces un valdes sēdes, ja nav noteikts citādāk;
9.7.3. savas kompetences ietvaros bez īpašām pilnvarām pārstāv Biedrības intereses;
9.7.4. sagatavo ieteikumus un dienas kārtību biedru sapulcēm;
9.7.5. savas kompetences ietvaros izsniedz pilnvaras;
9.7.6. sniedz ziņojumus par savu darbu valdē;
9.7.7. savas kompetences ietvaros Biedrības labā kārto darījumus.
9.8. Priekšsēdētāja vietnieku ievēlē Biedru sapulce.
9.9. Priekšsēdētāja vietnieka tiesības un pienākumi:
9.9.1. aizvieto priekšsēdētāju, ja priekšsēdētājs pārejošu iemeslu dēļ nevar veikt pienākumus, vai pēc priekšsēdētāja lūguma;
9.10. Priekšsēdētājs un priekšsēdētāja vietnieks ir tiesīgi pārstāvēt Biedrību katrs atsevišķi. Pārējie valdes locekļi ir tiesīgi pārstāvēt Biedrību kopīgi.
9.11. Valdes locekļiem ir atļauts saņemt atlīdzību par savu pienākumu veikšanu.
9.12. Jebkurš Valdes loceklis ir tiesīgs atteikties no saviem amata pienākumiem, rakstveidā paziņodams atkāpšanās iemeslus Biedrības Valdei.
9.13. Uz saņemtā atlūguma pamata (ne vēlāk kā mēneša laikā) tiek sasaukta ārkārtas Biedru sapulce trūkstošā valdes locekļa ievēlēšanai uz atlikušo Valdes darbības laiku. Tikmēr valde turpina darbu nepilnā sastāvā. Valdes loceklim, kurš iesniedzis atlūgumu, nav vairs jāturpina pildīt savi amata pienākumi.
9.14. Valdes locekli var atsaukt Biedru sapulce, ja tam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu jebkurā gadījumā uzskatāma pienākumu neizpilde vai nepienācīga izpilde, nespēja vadīt Biedrību, kaitējuma nodarīšana Biedrības interesēm, kā arī uzticības zaudēšana.
10. Darbības revīzija
10.1. Biedrības finansiālo un saimniecisko darbību kontrolē revīzijas komisija, kuru ievēlē kopsapulce uz pieciem gadiem.
10.2. Revīzijas komisijā ietilpst trīs locekļi, no kuru vidus revīzijas komisija ievēlē priekšsēdētāju.
10.3. Revīzijas komisijas locekļi nedrīkst būt Biedrības valdes locekļi.
10.4. Lēmumus revīzijas komisija pieņem ar divu trešdaļu balsu vairākumu.
10.5. Revīzijas komisija:
10.5.1. veic Biedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju;
10.5.2. dod atzinumu par Biedrības budžetu un gada pārskatu;
10.5.3. izvērtē Biedrības grāmatvedības un lietvedības darbu;
10.5.4. sniedz ieteikumus par Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības uzlabošanu;
10.6. Revīzijas komisija veic revīziju biedru sapulces noteiktajos termiņos, taču ne retāk kā reizi gadā.
10.7. Biedru sapulce apstiprina Biedrības gada pārskatu tikai pēc revīzijas komisijas atzinuma saņemšanas.
11. Biedrības līdzekļi, to izlietošana
11.1 Biedrības līdzekļus veido biedru iestāšanās iemaksas, ikgadējās biedru naudas iemaksas, Latvijas un ārzemju juridisko un fizisko personu ziedojumi vai dāvinājumi, mantojumi, sponsoru atbalsts, saimnieciskās darbības ieņēmumi, fondu, valsts un pašvaldību piešķirtais finansējums.
11.2 Biedrības līdzekļi tiek izmantoti šajos statūtos noteiktajā kārtībā Biedrības mērķu un uzdevumu sasniegšanai, un Biedrības tīrā ienākuma daļa vai kapitālieguldījumi nekalpos par personiskās peļņas avotu biedriem vai dibinātājiem.
11.3 Ienākumi, ja tādi radīsies, ir Biedrības īpašums un ir izlietojami Biedrības darbības mērķiem saskaņā ar statūtiem.
12. Biedrības darbības izbeigšana un likvidācija
12.1 Biedrības darbība izbeidzas:
12.1.1. ar Biedru sapulces lēmumu;
12.1.2. ar tiesas lēmumu;
12.1.3. citos likumdošanā paredzētajos gadījumos un kārtībā.
12.2. Biedru sapulces lēmums par Biedrības darbības izbeigšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā divas trešdaļas no klātesošajiem biedriem.
Biedrības „Latvijas kustību slimību biedrība” statūti ir apstiprināti biedru sapulcē Rīgā 2024. gada.19.janvārī.
Statūtus ar saviem parakstiem ir apstiprinājuši visi biedrības dibinātāji:
Ligita Smeltere
Krista Lazdovska
Ramona Valante
Vlada Meļņikova